ARTYKUŁ

Zakład Kynologii Policyjnej – spotkanie

14 grudnia 2022 r. na pewno zapisze się dość wysoko w historii Polskiej Federacji Kynologicznej. Tego dnia nasi hodowcy wzięli udział w spotkaniu organizowanym przez Zakład Kynologii Policyjnej w Sułkowicach zorganizowanym przez przewodniczącego nowo powołanej Komisji Szkoleń, na czele której stoi Dawid Misiurski oraz Kierownika Zakładu Kynologii Policyjnej mł. insp. Marka Hańczuka.

Zakład Kynologii Policyjnej
foto – Piotr Dworak-Sokołowski

Mimo siarczystego mrozu, miłym przywitaniu oraz ogrzewającej kawie rozpoczął się dzień intensywnych treningów i pokazów przygotowanych przez policjantki i policjantów. Przedstawiciele Komisji Szkoleń oraz hodowcy PFK obserwowali m.in. techniki szkoleń oraz rekrutacji psów służbowych w Policji m.in. do pracy psa patrolowego (atak, obrona, posłuszeństwo) oraz psa tropiącego i węchowego (psów do wyszukiwania substancji narkotycznych i materiałów wybuchowych).

Nasi członkowie wzięli również udział w wykładzie, podczas którego poznali zarys historyczny pracy psów w polskiej Policji czy rozwoju technik szkoleniowych i treningowych. W sposób szczegółowy przekazano nam również zasady, jakimi kieruje się Policja przy rekrutacji i naborze psów do pracy, w tym weterynaryjny proces weryfikacji, o którym opowiadał nam policyjny lekarz weterynarii.

Po części teoretycznej oraz pokazowej „do akcji” mogły wkroczyć psy hodowców Polskiej Federacji Kynologicznej. Nasze psy zostały poddane próbom takim, jakie przechodzić muszą psy podczas naboru do Policji. Był to jeden z najważniejszych momentów dla naszych członków, gdzie wiedza teoretyczna została przekazana w formie rzeczywistego treningu bez żadnych ustępstw.

Na zakończenie, członkowie Polskiej Federacji Kynologicznej zostali zaproszeni na poligon szkoleniowy, gdzie wraz z policyjnym pozorantem odbyły się dalsze praktyczne pokazy i szkolenia.

Spotkanie zakończyło się ważnymi rozmowami władz PFK, Komisji Szkoleń i Kierownika Zakładu Kynologii Policyjnej podczas której ustalono dalsze możliwości współpracy i jej pogłębiania.

Kończąc, pragniemy podziękować policjantkom i policjantom a także odbywającym służbę psom za niezwykle cennie spędzony czas i przekazaną wiedzę. Spotkanie te nie tylko wniosło ogromny wkład w rozwój dla hodowców psów rasowych ale i ukierunkowało na właściwe i niezwykle ważne odpowiednie przygotowanie socjalizacyjne szczeniąt, które miałyby wziąć udział w naborze.

Dziękujemy również naszym hodowcom za otwartość na udział w tak ważnym spotkaniu, aktywne uczestnictwo, dociekliwość i współpracę.

Wreszcie, swoje podziękowania kierujemy do Dawida Misiurskiego, który w sposób do dziś niespotykany ze strony Komisji Szkoleń, zaangażował się w przygotowaniach do tej i kolejnych wizyt. Dziękujemy również za reformy, które jako przewodniczący rozpoczął wprowadzać, a których celem jest faktyczna działalność Komisji Szkoleń oraz rozwój i realizacja celów, dla których ta komisja powstała. Spotkanie te uświadomiło również, jakich zmian muszą doczekać się niektóre próby, egzaminy i testy przeprowadzane w Polskiej Federacji Kynologicznej, w tym Test Psa Użytkowego do Służb (TPUdS).

Grażyna Pukocz – Prezes Zarządu
Piotr Dworak-Sokołowski – Wiceprezes Zarządu