ARTYKUŁ

Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny – czy go posiadasz?

W całej Unii Europejskiej od kilku już lat obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/429 z dnia 9 marca 2016 r. w sprawie przenośnych chorób zwierząt oraz zmieniającej uchylające niektóre akty w dziedzinie zdrowia zwierząt („Prawo o zdrowiu zwierząt – AHL”). Nie każdy jednak wie, że Rozporządzenie te nakłada szereg obowiązków na hodowców psów, ale na psach się skupimy.

Czym jest Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny?

W skrócie, Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny (WNI) to numer nadawany obiektom, podmiotom i osobom odpowiedzialnym za produkcję zwierzęcą, ubojem oraz przetwórstwem produktów pochodzenia zwierzęcego, w celu zapewnienia identyfikowalności i śledzenia pochodzenia oraz jakości produktów.

Ale co to ma wspólnego z hodowlą psów? Okazuje się, że więcej, niż moglibyśmy sobie wyobrazić. Na pewno nie można dłużej przytakiwać, że hodowla psów jest działalnością amatorską tak, jak opisuje to w swoim Statucie Związek Kynologiczny w Polsce. Przeczą temu zasady hodowli, którymi kierują się wszystkie szanujące się organizacje kynologiczne, u podstaw których leżą uchwalane regulaminy hodowlane czy wzorce ras służące ocenie tych ras.

Dlaczego hodowca psów musi posiadać WNI?

Obowiązek taki nie wynika wprost z przywołanego wyżej Rozporządzenia, jednak wynika już z Wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii, które to zostały opracowane na podstawie tegoż Rozporządzenia.

Rozporządzenie „Prawo o zdrowiu zwierząt – AHL” w preambule wskazuje, że:

„[99] W celu uniknięcia nieuzasadnionych obciążeń i kosztów administracyjnych, państwa członkowskie powinny mieć możliwość, w ograniczonym zakresie, zwolnienia z obowiązku rejestracji niektórych rodzajów zakładów stwarzających niskie ryzyko. Komisji należy powierzyć uprawnienia wykonawcze w celu osiągnięcia zharmonizowanego podejścia do przyznawania takich zwolnień. Takie zharmonizowane podejście jest szczególnie niezbędne, aby zapobiec przypadkom zwalniania niektórych rodzajów zakładów z obowiązku rejestracji. Jest to szczególnie istotne nie tylko w przypadku zakładów stwarzających większe niż nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt, ale także w przypadku zakładów stwarzających większe niż nieistotne ryzyko dla zdrowia publicznego. Przykładem takiego ryzyka jest utrzymywanie zwierząt, które żyją w bliskim kontakcie z ludźmi lub niedaleko od ludzi, takich jak hodowla psów na poziomie wykazującym pewną ciągłość działalności oraz pewien stopień zorganizowania, przy czym głównym jej celem jest sprzedaż psów, by stały się zwierzętami domowymi w gospodarstwach domowych.

Komunikat o Wytycznych Głównego Lekarza Weterynarii został opublikowany na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii 6 sierpnia 2021 r. [link], a treść Wytycznych można znaleźć pod tym linkiem [link].

Jak uzyskać Weterynaryjny Numer Identyfikacyjny?

Pierwszym problemem jest to, że nie ma jednego, oficjalnego wzoru na uzyskanie Weterynaryjnego Numeru Identyfikacyjnego przez hodowcę psów rasowych. Jak można wyczytać w opublikowanych Wytycznych, Główny Lekarz Weterynarii wskazał jedynie, co taki wniosek powinien zawierać. Efektem tego jest to, że starając się o taki numer powinniśmy zgłosić się do właściwego dla nas Powiatowego Lekarza Weterynarii aby uzyskać wzór wniosku, a jeśli takowego nie ma, polecamy skorzystać z tego, który dołączamy do niniejszego artykułu.

Jednocześnie, z uwagi na brak tzw. przepisów wykonawczych, Powiatowy Lekarz Weterynarii nada hodowcy psów numer WNI, jednak nie należy spodziewać się w tej sprawie „oficjalnej decyzji”, gdyż nie ma niestety przepisów, aby taką decyzję wydać. Z informacji uzyskanych od kilku lekarzy powiatowych wynika, że najczęściej wysyłają e-maila z numerem WNI lub wysyłają listem zwykłe pismo, w którym wskazują przydzielony numer WNI.

Co zrobić w Weterynaryjnym Numerem Identyfikacyjnym?

Na początek wskazujemy, że zgodnie z Uchwałą nr 2 Zarządu Głównego z dnia 3 marca 2023 r. każdy hodowca zarejestrowany w Polskiej Federacji Kynologicznej ma obowiązek dostarczyć kompletnie wypełniony Załącznik nr 20 do Regulaminu hodowli psów rasowych. Dokument ten to aktualizacja naszych danych osobowych oraz oświadczeń wymaganych prawem i naszymi przepisami. Jednym z elementów tego druku jest właśnie obowiązek wpisania Weterynaryjnego Numeru Identyfikacyjnego. Zatem jego posiadanie jest obowiązkowe nie tylko z uwagi na Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, ale i naszych wewnętrznych zapisów.

Na zebraniu Zarządu, w którym udział wzięli również Przewodniczący oddziałów PFK ustalono, – i potwierdzono uchwałą – że hodowcy powinni dostarczyć kompletnie wypełniony Załącznik nr 20 do Regulaminu hodowli psów rasowych wraz z numerem WNI do własnego oddziału najpóźniej do 30 września bieżącego roku pod rygorem skreślenia hodowcy z listy hodowców PFK.

Jak wygląda procedura – przewodnik od A do Z

Posiadasz już Weterynaryjnym Numerem Identyfikacyjnym?

Jeśli posiadasz już numer WNI, wyślij do Polskiej Federacji Kynologicznej wypełniony i podpisany Załącznik nr 20 do Regulaminu hodowli psów rasowych.

Jeśli posiadasz podpis ePUAP lub inny podpis elektroniczny wydany przez uprawniony organ, wydrukuj Załącznik nr 20, wypełnij go, zeskanuj i podpisz elektronicznie. Tak elektronicznie podpisany dokument wyślij na adres e-mail: dokumenty@pfk.org.pl

W tytule e-maila wpisz: „PRZYDOMEK HODOWLANY – NUMER WETERYNARYJNY” np. Z POZNAŃSKIEGO PRZYLĄDKA PFK – 10144403

Pamiętaj, aby plik zapisać w formacie PDF i aby był to jeden plik. Nie rozdzielaj stron formularza na kilka osobnych plików.

Jeśli nie posiadasz podpisu elektronicznego, wypełnij Załącznik nr 20 i dostarcz go do swojego oddziału. Pamiętaj jednak, aby podpisać się czytelnie na formularzu.

Nie posiadasz jeszcze Weterynaryjnego Numeru Identyfikacyjnego?

Aby go uzyskać, będziesz potrzebował skontaktować się ze swoim Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Zapytaj go o wzór wniosku do wydania WNI lub skorzystaj z przygotowanego przez nas wzoru. Opracowaliśmy go po konsultacjach z kilkoma Powiatowymi Lekarzami Weterynarii, którzy wskazali nam jego wymagane i istotne elementy. Po wypełnieniu i podpisaniu wniosku wyślij go do Powiatowego Lekarza Weterynarii i czekaj na pismo z nadanym Weterynaryjnym Numerem Identyfikacyjnym. Gdy będziesz już go mieć, postępuj według kroków opisanych w poprzednim paragrafie – czyli dostarcz wypełnione i podpisane Oświadczenie Hodowcy, które stanowi Załącznik nr 20 do Regulaminu hodowli psów rasowych.

Potrzebne wzory dokumentów

  1. Protokół z zebrania Zarządu Głównego i Przewodniczących Oddziałów PFK z 2 marca 2023 r.
  2. Wzór wniosku do Powiatowego Lekarza Weterynarii o wydanie Weterynaryjnego Numeru Identyfikacyjnego
  3. Załącznik nr 20 – Oświadczenie Hodowcy

Masz pytania lub wątpliwości?

Jesteśmy od tego, aby pomóc! W temacie nadania Weterynaryjnego Numeru Identyfikacyjnego oraz przesłania Oświadczenia Hodowcy do PFK zaprasza do kontaktu Wiceprezes Zarządu Głównego Piotr Dworak-Sokołowski, który z ramienia PFK zajmuje się koordynacją i realizacją tego tematu. Kontaktować się można poprzez e-mail: kontakt@pfk.org.pl lub telefoniczne od wtorku do czwartku w godz. 11:00 – 16:00 pod numerem +48 450 030 035.

Możesz również skontaktować się z Przewodniczącym swojego oddziału, który udzieli Ci wyczerpujących informacji o procedurze uzyskania WNI oraz złożenia oświadczenia do PFK.