fbpx

Przekazanie szczeniaka do nowego domu to niezwykle ważny moment i dla hodowcy i dla nabywcy, ale przede wszystkim dla psa. Aby pomóc kupującemu w możliwie najlepszym starcie ze swoim nowym przyjacielem przygotuj odpowiednią wyprawkę.

Nawet, jeśli nie jest to pierwszy pies nabywcy, starannie dobrany zestaw zapewni, że pozna odpowiednie potrzeby szczeniaka i zapewni mu bezpieczeństwo przez pierwszych kilka dni w nowym domu,.

Podstawa

W pierwszej kolejności upewnij się, że szczeniak jest zarejestrowany w Safe Animal. To międzynarodowa baza mikrochipów, dzięki której możliwa będzie identyfikacja zwierzęcia i właściciela. Taką rejestrację oferuje również Polska Federacja Kynologiczna. Więcej możesz przeczytać o tym w tym artykule. Rejestracja trwa zaledwie dwie minuty, a psu zapewniasz bezpieczeństwo na wiele lat.

Wyprawka

Podstawowa wyprawka najczęściej przekazywana przez hodowców składa się z:

  • Umowy kupna-sprzedaży,
  • Deklaracji członkowskiej do Polskiej Federacji Kynologicznej,
  • Aktualnej dokumentacji, w tym książeczki zdrowia, w której odnotowane są dotychczas przeprowadzone szczepienia, odrobaczenia i termin kolejnej wizyty u lekarza weterynarii,
  • Fragment ręcznika lub koca, na którym odchowywał się szczeniak.,
  • Poradnik (możesz przygotować samemu) o karmieniu: np. jak karmić, jaką karmą, ile razy, w jakich ilościach; o suplementacji: kiedy wprowadzić, jak powinna wyglądać, na co zwracać uwagę; o zabawie i zabawkach: socjalizacja, szkolenie, jakie zabawki, jakie zabawy w zależności od wieku etc.

Dobra praktyka

Przyjęło się wśród niektórych hodowców, że część wyprawki stanowią również:

  • Małe miski na wodę i karmę,
  • Obroża i smycz,
  • Małe opakowanie karmy, którą dotychczas był żywiony szczeniak.

Tak przygotowany zestaw to coś więcej niż tylko torba wypełniona „gadżetami”. To coś, co stawia Ciebie hodowco w możliwie najbardziej odpowiedzialnym świetle.

Pamiętaj również, aby przy odbiorze szczeniaka przeprowadzić krótkie „szkolenie” z tego, jak należy socjalizować i żywić psa. Upewnij się również, że nowy właściciel zna specyfikę rasy. Zapewnij go, że pozostajesz do jego dyspozycji i będziesz służyć radami w kłopotliwych sytuacjach.