fbpx

Mikrochip

Znakowanie zwierząt przy wykorzystaniu mikrochipa stało się już na tyle powszechne, że trudno dzisiaj o hodowcę, który wciąż posługuje się znakowaniem z wykorzystaniem tatuażu. Ten sposób identyfikacji to swego rodzaju zwycięstwo nad zagubieniem czy nawet kradzieżom psów. Jest jednak i druga strona medalu.

O identyfikacji

Natychmiastowe znakowanie zwierząt domowych z wykorzystaniem mikrochipa jest niestety wciąż bagatelizowane. Dzieje się tak dlatego, że właściciele zwierząt albo nie wiedzą o konieczności zarejestrowania chipa zaimplikowanego u psa, albo nie wiedzieć czemu z tym zwlekają. A przecież chip to pewien parasol bezpieczeństwa, który może powiązać zagubionego szczeniaka z jego właścicielem.

Społeczna odpowiedzialność hodowców

Sprzedając szczeniaka warto poinformować nowego właściciela o tym, że pies jest zachipowany i o co w tym tak naprawdę chodzi. Nie trzeba wiele, aby stać się mentorem dla nabywcy i już przy pierwszej wizycie pokazać m.in., gdzie znajduje się ten chip, jak się go odczytuje i gdzie można go zweryfikować.

Wystarczy, że przy takiej osobie zeskanujemy chip własnym czytnikiem. Dla wielu osób może być zaskoczeniem, że urządzenie skanujące pokaże wyłącznie ciąg nic niemówiących cyferek. Nie bój się również uświadomić takiej osobie, że chip to nie nadajnik GPS, przy pomocy którego zlokalizujemy naszego psa na mapie – to jeden z największych mitów, z którymi można się spotkać.

Po takiej demonstracji masz doskonałą okazję, aby zachęcić właściciela, by wraz z Tobą zarejestrował się w międzynarodowej bazie chipów jako właściciel. Tym bardziej, że jako hodowca Polskiej Federacji Kynologicznej możesz to zrobić (po pierwsze) nieodpłatnie) i (po drugie) w ciągu zaledwie 2 minut. Jedyne czego potrzebujesz, to dostępu do bazy Safe Animal. Taką możliwość masz po wysłaniu do Zarządu elektronicznego wniosku (tu link). W wiadomości zwrotnej uzyskasz link do aktywacji bezpłatnego konta (patrz zrzut ekranu poniżej).

Bądź hodowcą

Choć zabrzmi to bezpośrednio – nie polegaj na zapewnieniach właściciela, że sam zarejestruje psa. Przy całej ekscytacji, jaką może przynieść nowy szczeniak „jakaś formalność” może być odłożona na wieczne „jutro”.

Aby uprościć procedurę rejestracji szczeniaka i jego nowego właściciela w bazie możesz zawrzeć w umowie kupna-sprzedaży odpowiednią klauzulę o treści:

Jako nabywca psa na podstawie niniejszej umowy, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez sprzedającego i dalej Fundację Safe-Animal z siedzibą w Tanowie w celu prowadzenia bazy danych celem rejestracji zakupionego zwierzęcia w bazach danych zajmujących się rejestracją i przetwarzaniem informacji o zwierzętach domowych oraz ich właścicielach. Tym samym upoważniam sprzedającego do udostępnienia moich danych osobowych (imię, nazwisko, adres, miejscowość, kod pocztowy, numer telefonu, adres e-mail) do Fundacji Safe-Animal celem powiązania tych danych z zakupionym psem. Przyjmuję do wiadomości, że dane te będą przetwarzane i dostępne na stronie internetowej www.safe-animal.eu oraz stronach internetowych współpracujących z Fundacją Safe Animal.

To tylko kilka zdań w umowie, ale pozwolę one zachować się hodowcy odpowiedzialnie za sprzedawane zwierzę.

Rola PFK

PFK docenia troskę hodowców o całokształt dobrobytu ich szczeniąt. Właśnie dlatego nabywając mikrochip u naszych sędziów zawsze możesz liczyć na pomoc z ich strony. Dodatkowo nabywając mikrochipy w PFK masz gwarancję, że rejestrując je w bazie Safe-Animal nie poniesiesz w związku z tym żadnych kosztów.

Pamiętaj!

  • Sam mikrochip nie identyfikuje właściciela psa.
  • Mikrochip to tylko ciąg cyferek.
  • Bez rejestracji mikrochipa pies – dla znalazcy – pozostaje całkowicie anonimowy.
  • Policja, Straż Miejska, Schronisko czy jakiekolwiek stowarzyszenie bez Twojego zaangażowania (poprzez zarejestrowanie psa w Safe Animal) nie będzie w stanie zidentyfikować zwierzaka.
  • Zarejestruj psa w bazie Safe Animal niezależnie od tego, gdzie nabyłeś chip (nawet, jeśli będzie wiązało się to z kosztami).