Dogoterapia – Klub Psa Pracującego PFK

komisja szkoleń - komunikat

Szanowni Państwo

Nazywam się Anna Scholz i mam ogromną przyjemność poprowadzić Sekcję Dogoterapeutyczną w Klubie Psa Pracującego Polskiej Federacji Kynologicznej. Z wykształcenia jestem pedagogiem specjalnym – terapeutą, logopedą oraz mam ukończony specjalistyczny kurs dogoterapii. Czynnie pracuję z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi prowadząc dogoterapię.

Klub Psa Pracującego - Dogoterapia - Polska Federacja Kynologiczna
Klub Psa Pracującego – Dogoterapia – Polska Federacja Kynologiczna

Bardzo chętnie będą Państwu służyć swoją wiedzą i doświadczeniem oraz będę się starała odpowiedzieć wyczerpująco na każde zadane przez pytanie.

Często zadawane są mi pytania dotyczące tego, dla kogo przeznaczona jest dogoterapia. W tym względzie odpowiedź jest bardzo prosta – dla wszystkich: dzieci, młodzieży, ale także osób starszych. Wiek uczestnika nie gra tu zasadniczej roli. Ważne jest, aby zajęcia zawsze były dostosowane do wieku, możliwości, potrzeb oraz ograniczeń uczestnika zajęć.

Klub Psa Pracującego - Dogoterapia - Polska Federacja Kynologiczna
Klub Psa Pracującego – Dogoterapia – Polska Federacja Kynologiczna

Dogoterapia ma wszechstronne zastosowanie, wspiera każdy rodzaj terapii oraz rehabilitacji. Pracuje się z:

  • wcześniakami,
  • dziećmi z trudnościami sensorycznymi,
  • dziećmi z zespołami genetycznymi,
  • dziećmi niepełnosprawnymi ruchowo, intelektualnie, ze sprzężeniami,
  • dziećmi agresywnymi i autoagresywnymi,
  • dziećmi zamkniętymi w sobie, wycofanymi i nadpobudliwymi,
  • dziećmi niemówiącymi, niesłyszącymi,
  • dziećmi mającymi trudności w zakresie komunikacji społecznej,
  • dziećmi mającymi trudności szkolne,
  • oraz wszystkimi innymi chętnymi.

Po krótce towarzystwo psa działa na dzieci, osoby starsze w niesamowity sposób – jak trzeba to wycisza, a jak jest potrzeba to motywuje do zwiększonego wysiłku i większej, intensywniejszej pracy. Pobudza do działania, uczy empatii oraz troski o innych. Pies wywołuje w dzieciach także pozytywne emocje i pobudza wydzielanie endorfin i nierzadko jest tak, iż na zajęciach uczestnicy wykonują daną, pożądaną czynność, którą następnie przenoszą na zachowania codzienne.

Klub Psa Pracującego - Dogoterapia - Polska Federacja Kynologiczna
Klub Psa Pracującego – Dogoterapia – Polska Federacja Kynologiczna

Co robimy na zajęciach dogoterapeutycznych? – to następne często zadawane pytanie. I tu także odpowiedź jest jedna – wszystko to co jest możliwe. Uczymy się jak obchodzić się z psami i wszystkimi innymi żywymi stworzeniami. Uczymy się mówić, liczyć, pisać, czytać, opowiadać, ćwiczymy rytm, rozwijamy percepcję wzrokową, słuchową, koordynację wzrokowo-ruchową, małą i dużą motorykę. Przy tym wykorzystujemy wszystkie dostępne pomoce dydaktyczne poczynając od kredek i papieru, poprzez klocki i układanki po miski, szczotki i psie przysmaki.

Szczegóły dotyczące samej dogoterapii, jak i szkolenia psa, jego wyboru, umiejętności, potrzebnych szkoleń zawarte będą w następnych publikacjach.