Szanowni Państwo
Nazywam się Anna Scholz i mam ogromną przyjemność poprowadzić Sekcję Dogoterapeutyczną w Klubie Psa Pracującego Polskiej Federacji Kynologicznej. Z wykształcenia jestem pedagogiem specjalnym – terapeutą, logopedą oraz mam ukończony specjalistyczny kurs dogoterapii. Czynnie pracuję z dziećmi, młodzieżą i osobami dorosłymi prowadząc dogoterapię.

Bardzo chętnie będą Państwu służyć swoją wiedzą i doświadczeniem oraz będę się starała odpowiedzieć wyczerpująco na każde zadane przez pytanie.
Często zadawane są mi pytania dotyczące tego, dla kogo przeznaczona jest dogoterapia. W tym względzie odpowiedź jest bardzo prosta – dla wszystkich: dzieci, młodzieży, ale także osób starszych. Wiek uczestnika nie gra tu zasadniczej roli. Ważne jest, aby zajęcia zawsze były dostosowane do wieku, możliwości, potrzeb oraz ograniczeń uczestnika zajęć.

Dogoterapia ma wszechstronne zastosowanie, wspiera każdy rodzaj terapii oraz rehabilitacji. Pracuje się z:
- wcześniakami,
- dziećmi z trudnościami sensorycznymi,
- dziećmi z zespołami genetycznymi,
- dziećmi niepełnosprawnymi ruchowo, intelektualnie, ze sprzężeniami,
- dziećmi agresywnymi i autoagresywnymi,
- dziećmi zamkniętymi w sobie, wycofanymi i nadpobudliwymi,
- dziećmi niemówiącymi, niesłyszącymi,
- dziećmi mającymi trudności w zakresie komunikacji społecznej,
- dziećmi mającymi trudności szkolne,
- oraz wszystkimi innymi chętnymi.
Po krótce towarzystwo psa działa na dzieci, osoby starsze w niesamowity sposób – jak trzeba to wycisza, a jak jest potrzeba to motywuje do zwiększonego wysiłku i większej, intensywniejszej pracy. Pobudza do działania, uczy empatii oraz troski o innych. Pies wywołuje w dzieciach także pozytywne emocje i pobudza wydzielanie endorfin i nierzadko jest tak, iż na zajęciach uczestnicy wykonują daną, pożądaną czynność, którą następnie przenoszą na zachowania codzienne.

Co robimy na zajęciach dogoterapeutycznych? – to następne często zadawane pytanie. I tu także odpowiedź jest jedna – wszystko to co jest możliwe. Uczymy się jak obchodzić się z psami i wszystkimi innymi żywymi stworzeniami. Uczymy się mówić, liczyć, pisać, czytać, opowiadać, ćwiczymy rytm, rozwijamy percepcję wzrokową, słuchową, koordynację wzrokowo-ruchową, małą i dużą motorykę. Przy tym wykorzystujemy wszystkie dostępne pomoce dydaktyczne poczynając od kredek i papieru, poprzez klocki i układanki po miski, szczotki i psie przysmaki.
Szczegóły dotyczące samej dogoterapii, jak i szkolenia psa, jego wyboru, umiejętności, potrzebnych szkoleń zawarte będą w następnych publikacjach.





